Przywry - Testy na Pasożyty Toruń.VEGA-TEST.Glisty ludzkie Owsiki Tasiemce Przywry

Idź do spisu treści

Menu główne

Przywry

Pasożyty

Ważne przywry człowieka należą do rodzaju

KREW:
Schistosoma.
JELITA:
Echinostoma, Fasciolopsis, Gastrodiscoides, Heterophyes, Metagonimus
WĄTROBA,
TRZUSTKA: Clonorchis, Fasciola, Dicocoelium, Opisthorchis/(kocia) - (zapalenia wątroby lub trzustki)

PŁUCA: Paragonimus.
______________________________________________________________________________________________________

Przywra chińska, Clonorchis sinensis.
Mieszkańcem naszej wątroby i dróg żółciowych jest przywra chińska Clonorchis sinensis. Jest wielkości ok. pięciu centymetrów. Lecz nie występuje pojedynczo. Może zamieszkiwać w nas i wyżerać ścianki dróg żółciowych kilkaset takich pięciocentymetrowych przywr. Żeruje i nieustannie podrażnia ścianki wewnętrzne powierzchni dróg żółciowych. Wyniku tego stają się one zgrubiałe i bliznowate podobnie jak skóra. Taki stan prowadzi do całkowitego zatkania dróg żółciowych.
Żywicielami dorosłych przywr są ludzie i prawie wszystkie ssaki zjadające ryby. Gdyby kał ludzki i zwierząt nie miał styczności z wodami powierzchniowymi to przywra by całkowicie wyginęła. Ponieważ jaja przywry, wydalane z kałem, mają możliwość rozwoju tylko wtedy gdy zje je odpowiedni ślimak. Jeśli tak się stanie, w ciele  ślimaka urosną i wylęgają się liczne larwy. Larwy przylepiają się do niemal każdej ryby w wcierając się w jej mięśnie. Rybę zje ssak (człowiek lub zwierzę). Następnie cysty otwierają się w jelicie cienkim i młode przywry wpływają do dróg żółciowych. Przez miesiąc jedzą i rosną, potem zaczynają wytwarzać jaja. Przywry są obojnakami. Przez około dziesięć
a nawet dwadzieścia pięć lat i dłużej, odbywają wędrówkę drogami żółciowymi i skubią w tu i ówdzie wątrobę swojego żywiciela.
Przywra występuje niemal wyłącznie we wschodnich rejonach Azji. W Obecnej dobie produkty, zwyczaje żywieniowe importowane są z różnych części świata, związku z tym jest duże prawdopodobieństwo, że przywra chińska pojawiła się w krajach europejskich. Zabić ją można tylko przez gotowanie. Zamrażanie, suszenie ani konserwowanie nie szkodzi przywrze. Należy zatem pamiętać o potrawach z surowych ryb takich jak sushi albo na sprowadzane z Azji owoce morza.

Objawy, dolegliwości, choroby: bóle w prawym podbrzuszu i nadbrzuszu migrujące również do pleców, prawej połowy szyi i lewego podżebrza, czasami wymioty, nudności, bóle głowy, zawroty głowy, chroniczne zmęczenie, marskość wątroby, zapalenie trzustki, reakcje alergiczne, dyskineza przewodów żółciowych, zaburzenia funkcji wydzielniczych żołądka i dwunastnicy.
_________________________________________________________________________________

Chlonorchis sinensis

Przywra płucna, Paragonimus westernami wpływa na organy oddychania. Poraża je. Helmint ten pokryty jest kolcami.
Ludzie zarażają się poprzez zjedzenie zarażonych raków, karbów, surowych ryb zawierające metacerkarie pasożyta. Pośrednimi gospodarzami przywr płucnych są mięczaki, raki słodkowodne i kraby  oraz ryby. Do wody trafiają wraz z fekaliami chorych ludzi i zwierząt. Mięczaki ulegają zainfekowaniu, następnie one zostają zjedzone przez raki, kraby, ryby, a od nich zarażają się ludzie.
Choroba wywołana tym pasożytem to paragonimoza. Dawniej spotykana na Dalekim Wschodzie. Dziś rozpowszechniona na całych świecie.
Dojrzałe płciowo przywry płucne pasożytują w organizmie kotów, psów, świń, dzikich zwierząt, ludzi. Zamieszkują głównie oskrzela małe, na opłucnej powodując powstawanie torbieli łatwo ulegających zakażeniom bakteryjnym, oraz w przeponie, trzustce, jelitach, naczyniach limfatycznych, prostacie, skórze, wątrobie i mózgu.  Przywry migrują wraz krwią i limfą do najróżniejszych organów i je porażają.
Objawy, dolegliwości, choroby to: poranny kaszel z niewielką ilością śluzu, szmery, chrypienia w płucach, ból głowy, wymioty, zaburzenia wzroku, bradykardia /rzadkoskurcz/, reakcje alergiczne, zwapnienie płuc gdyż robaki zjadają krzem zapewniający elastyczność tkankom płuc.

_______________________________________________________________________________________

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego google-site-verification: google87b7324fcd68bcef.html