Tasiemce - Testy na Pasożyty Toruń.VEGA-TEST.Glisty ludzkie Owsiki Tasiemce Przywry

Idź do spisu treści

Menu główne

Tasiemce

Pasożyty

Tasiemiec nieuzbrojony, Taenia saginata

Dorosły tasiemiec ma długość ponad 10 m, a nawet 15 metrów. Składa 2000 proglotydów. Rozmnaża się wyłącznie u człowieka. Zarazić się można jedząc surową lub pół surową wołowinę, która miała larwy tasiemca zwanymi wągrami.  Aby tego uniknąć należy zamrozić lub odpowiednio ugotować mięso wołowe. Temperatura ok. 60 stopni wewnątrz mięsa zabije wszystkie wągry. Wołowina, która wcześniej była zamrożona przez parę tygodni, jest bezpieczna, aby zrobić z niej tatar. Dobrze również wyeliminować larwy poprzez odpowiednie zabiegi higieniczne i badanie mięsa. Użycie tej samej deski, noża do krojenia  surowej i gotowanej wołowiny, a później przygotowanie innych potraw stanowi zagrożenie zarażenia się wągrami.  
Miejscem zamieszkiwania i żerowania tasiemca jest jelito cienkie. Wągry otwierają się w naszych jelitach. Dorosły tasiemiec przyczepia się do ścianki jelita, umożliwia mu to jego budowa główki z czterema przyssawkami. Zaczyna się rozwijać i rosnąć. Może tam pozostawać do końca życia żywiciela. Rosnąć, tasiemiec wykształca organy płciowe, zaczyna się szybki wzrost pasożyta. W starszych członach tasiemiec wytwarza jaja. Każdy człon/segment zawiera ok. 175 tys. jajeczek. Człony się oddzielają i wraz z kałem żywiciela są wydalane.
Ma duże znaczenie gdzie osoba zakażana tasiemcem nieuzbrojonym wydala kał. Jeden żywiciel tasiemca może zakazić cale pastwisko i  bydło, które się tam pasie. Jaja przywierają do trawy, dostają się do gleby, wody i mamy pastwisko zakażone jajeczkami tasiemca. Gdyby każdy człowiek załatwiał swoje potrzeby w miejscach do tego przeznaczonych, a nie na terenach gdzie pasie się i chodzi bydło, zniknęłoby niebezpieczeństwo zakażenia tasiemcem nieuzbrojonym. Z każdego jaja połkniętego przez krowę powstaje larwa tasiemca zwana wągrem.  Człowiek zjada mięso zarażone larwami i koło się zamyka.

Objawy, dolegliwości, choroby: bóle brzucha, mdłości, zwiększone łaknienie, wymioty, utrata masy ciała, duża nadwaga.

_________________________________________________________________________________


Tasiemiec uzbrojony, Taenia solium

Tasiemiec uzbrojony różni się od nieuzbrojonego tym, że jako larwa żyje wieprzach nie w krowach, a jego główka jest uzbrojona w haczyki ułożone w okrąg wokół czterech przyssawek. Postać dojrzała tasiemca uzbrojonego żyje wyłącznie w jelicie cienkim człowieka, jest on jego końcowym żywicielem. Jego długość jest od 2-4 m.
Oprócz dojrzałej postaci tasiemca mogą żyć w ludziach jego postacie larwalne, czyli wągry. Dzieje się tak wtedy, gdy człowiek połknie jego jajeczka wraz z żywnością i wodą lub jest to skutkiem lekceważenia higieny osobistej. Zakażenie się larwami jest możliwe także poprzez kontakt z kałem nosiciela. Najczęściej tak bywa przy stosowaniu naturalnych nawozów.
Po połknięciu larwy dostają się wówczas do żołądka gdzie uwalniają się z otoczek, przedostają się przez ściankę do krwiobiegu i wraz z krwią rozprzestrzeniają się po całym organizmie, aż w końcu umiejscawia się w formie wągra. Wągier może żyć dziesięć lat i dłużej. Połknięcie dużej ilości takich mikroskopijnych jaj, co nie jest trudne doprowadza do stanu zwaną wągrzycą. Postać larwalna w organizmie potrafi wyrządzić znaczne szkody dla zdrowia człowieka. Najgroźniejsze są wągry rozwijające się w mózgu, czyli ośrodkowym układzie nerwowym. Powodują takie objawy jak epilepsja. Mogą także osiąść się w mięśniach szkieletowych, w sercu, tkance podskórnej, w oku. Aby zapobiec takim schorzeniom  ludzkie odchody powinniśmy trzymać jak najdalej od siebie i zwierząt domowych, których mięso zjadamy.
Objawy, dolegliwości, choroby spowodowane przez tasiemca uzbrojonego i wągrami: zapalenia mięśni, zwyrodnienie mięśni i zanik, nabyte wady serca, guzy tarczycy, zanik wzroku,  bóle głowy ciągnące się latami, uszkodzenie układu nerwowego, odruchy wymiotne, spowodowane cofaniem z jelita cienkiego do żołądka jajeczek zniesionych przez dojrzałego płciowo tasiemca
.
_________________________________________________________________________________


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego google-site-verification: google87b7324fcd68bcef.html